Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

zamračené -0,4 °C
Vietor: VJV 4,1 m/s

Aktualizované: 21.11.2024 23:50

História počasia

Web kamera

webkamera


Ako je to v súčasnosti so šľachtením modrej ruže?

Pridané: pm, 20. júl 21:03

Modré ruže, ktoré sú symbolom lásky a úspechu, vo voľnej prírode neexistujú. Pojem modrá ruža vznikol pravdepodobne v Oriente, kde sa hojne využívala technika zmeny farby kvetu pomocou zmeny v chemickom zložení živného roztoku. Farba kvetu takmer každej „pravej modrej ruže“ získanej klasickým šľachtením sa pri presnom popise odrody uvádza ako jasnofialová, lilavá.  

Japonskej firme Suntory sa však v roku 2004, po 13 rokoch spolupráce s austrálskou spoločnosťou Florigene zaoberajúcou sa biotechnológiami (najmä rastlinnými farbivami), podarilo získať „modrú ružu“ pomocou techniky genetickej manipulácie – vnesením génu kódujúceho syntézu modrého farbiva delfinidinu. Gén bol získaný z petúnie (neskôr z kosatca) a prenesený do starej odrody ruže CARDINAL DE RICHELIEU (Parmentier, 1845), ktorej kvet je matne červenej farby.

Celý proces mal tri fázy a to

- Zablokovanie génu pre syntézu enzýmu dihydroflavonolreduktázy (DFR) - enzýmu, ktorý je zodpovedný za naštartovanie procesu tvorby všetkých pigmentov vyskytujúcich sa v ružiach. Pre ozrejmenie treba dodať, že každý druh rastliny má svoj vlastný enzým DFR. K vypnutiu tvorby tohto enzýmu došlo z dôvodu, že tento enzým sa u ruží nedostatočne podieľa práve na tvorbe modrých pigmentov.

- Vloženie génu pre syntézu delfinidinu (modrého pigmentu), ktorý sa bežne nachádza v genóme petúnií, do genómu ruže.

- Aby proces syntézy modrého farbiva mohol začať musel byť už vypnutý gén pre syntézu enzýmu DFR v ružiach nahradený génom pre syntézu DFR nachádzajúcim sa v genóme kosatcov. Enzým DFR kosatcov totiž lepšie sprostredkuje syntézu toľko žiadaného modrého farbiva.

Farbivo delfinidin je modré len v alkalickom prostredí (v kyslom do červena) a vakuoly buniek rastlín veľmi vhodné podmienky na dosiahnutie ideálnej modrej farby neposkytujú.

Biotechnológovia museli navyše vyriešiť problém vysokého obsahu farbiva cyanidinu, pretože farba kvetov bola prv tmavšia ako mali v úmysle dosiahnuť. Výsledná farba kvetu tejto odrody je však podľa odborníkov teraz skôr modrofialová ako modrá. Na výskume sa však naďalej pracuje. Ten smeruje k dosiahnutiu menšej acidity okvetných lístkov pre získanie výraznejšieho odtieňa modrej farby.

Do výskumu pre získanie modrých kvetov ruže vraj firma Suntory investovala už približne 28 miliónov dolárov, ale keďže sa na svete rezaných ruží predá ročne približne za desať miliárd dolárov je istota, že investícia sa firme oplatí.

Motív modrej ruže už dávnejšie úspešne prenikol do literatúry, hudby, filmu, dokonca videohier a dizajnu.

Modré ruže v niektorých kultúrach znamenajú tajomno, dosahovanie nemožného, alebo večné hľadanie. V kvetomluve (reči kvetov) vyjadrujú vnútorné pocity pri láske na prvý pohľad, očarenie niekým alebo niečím. V čínskej tradícií zasa šance v ťažko dosiahnuteľnej láske. Modrá farba sa spája s kráľovskou krvou a modrá ruža preto vyjadruje kráľovský majestát.

Niektoré staršie odrody „modrých ruží“  získané klasickým šľachtením (lila odtieň odrody je modifikáciou červeného farbiva) sa pestujú v rozáriách aj na Slovensku a v Čechách, kde ich môžu záujemcovia vidieť. Sú to tieto odrody:

AMETYST (Urban, Česká republika, 1976)

BLEAUER ENGEL (Dot, Španielsko, 1969)

DOT BLAU (Dot, Španielsko, -)

FARME ROSE (-)

HEURE MAUVE (Laperriére, Francúzsko, 1962)

CHARLES DE GAULLE (Meilland, Francúzsko, 1974)

INTERMEZZO (Dot, Španielsko, 1962)

LUDMILA (Laperiére, 1968)

MAINZER FASTNACHT (Tantau, Nemecko, 1964)

MISTICA (Dot, Španielsko, 1966)

NIL BLUE (Delbard, Francúzsko, 1976)

NOVEMBER RAIN (Urban, Česká republika, 1992)

PARADISE (Weeks, USA, 1978)

SAPHIRE (Delbard, Francúzsko, 1964)

SILVER STAR (Kordes, Nemecko, 1966)

SOIR d'AUTOMNE (Dot, Španielsko, 1966)

STERLING SILVER (Fisher, J.P., USA, 1957)

Zo spomenutých odrôd môže návštevník vidieť odrodu MAINZER FASTNACHT v rozáriu Arboréta Mlyňany SAV a odrodu CHARLES DE GAULLE v Arboréte Borová hora TU vo Zvolene.

 

Zdroj

Blue rose. http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_rose (2010-07-20).

Růže v ČR, jejich popis a fotografie [online]. 2010. [cit.20.07.2010]. Dostupné na internete: <http://ruze.wi.cz/index.php?i=AFB00sFsM>

Štorek, M. 2004. Modré růže vykvetli! [online]. Osel.cz. [cit.20.07.2010].Dostupné na internete: http://osel.cz/index.php?clanek=830.

Csiro Plant Industry : World's first blue rose. [online]. 2005. [cit.20.07.2010]. Dostupné na internete: <http://www.csiro.au/files/files/p29z.pdf >