Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 6 °C
Vietor: VJV 4,4 m/s

Aktualizované: 26.11.2024 01:48

História počasia

Web kamera

webkamera


Archibald Menzies (1754-1842)

Pridané: am, 15. marec 07:42

Archibald Menzies (*15. marec 1754 Easter Stix, Perthshire, Škótsko - †15. február 1842 Londýn, Anglicko) – škótsky lekár a prírodovedec. Autorskú skratku má „Menzies“.

Archibald Menzies navštevoval školu v rodnej dedine Weem a ako záhradník začal pracovať pri zámku Menzies. Neskôr odišiel s bratom Williamom do Edinburgu a zamestnali sa v Kráľovských botanických záhradách. Mladý Archibald tu získal ocenenie za herbár vzácnych škótskych rastlín. Jeho nadanie pre rastliny si všimol najmä John Hope, ktorý ho podporil aj v štúdiu medicíny, ktoré Menzies ukončil v roku 1781.

Následne sa zamestnal ako pomocný chirurg. Pracoval najprv v meste Caernarfon, kde vstúpil do služieb Kráľovského námorníctva ako lekár na lodi Nonsuch. Zúčastnil sa bitky o ostrovy Saintes a v čase mieru pracoval na základni v Halifaxe.

John Hope, ktorý sa medzitým stal kurátorom v Edinburgu, ho odporučil Josephovi Banksovi, ktorý v roku 1786 zariadil jeho povolanie ako chirurga na loď Prince of Wales, ktorá sa vydala na obchodnú cestu okolo Hornovho mysu a do severného Pacifiku. Loď navštívila viaceré oblasti v Severnej Amerike, Číne a na Havaji.

Do Anglicka sa Menzies vrátil v roku 1789 a o rok bol zvolený za člena Linného Spoločnosti. V tom istom roku bol ako prírodovedec povolaný na loď Discovery.

Počas zimy v roku 1794, pokým Discovery kotvila na Havaji, vystúpil Menzies s Josephom Bakerom na Mokuaweoweo, vrchol najväčšej sopky na svete a zmeral jej výšku. Bolo to 40 rokov pred výstupom iného Škóta, Davida Douglasa. Počas tejto expedície objavil aj porasty jahodovca obyčajného a pri San Franciscu zozberal semená borovice lúčovitej, cyprusu veľkoplodého a ako prvý botanik aj sekvoji vždyzelenej. Počas zastávky v Čile navštívil konzula, ktorý ako dezert podával lokálnu pochúťku - vyprážané semená araukárie andskej. Menzies ju v roku 1795 introdukoval do Anglicka - väčší počet semien a päť rastlín, z ktorých posledná rástla v Kew Gardens do začiatku 20. storočia.  

Po ukončení expedície slúžil Menzies v Karibskej oblasti. V roku 1799 získal na Univerzite v Aberdeen titul "doktor medicíny" a po odchode do dôchodku pracoval ako lekár v Londýne. Po smrti Lamberta sa stal predsedom Linného Spoločnosti.

Okrem spomenutých druhov introdukoval Menzies do Európy napríklad aj mahóniu cezmínolistú, cypruštek Lawsonov, cypruštek nutkanský, tuju riasnatú, černicu nutkanskú, ružu nutkanskú, drieň Nuttalov, svíb výbežkatý, ríbezľu krvavú, tavoľník Douglasov a iné.

Na jeho počesť bol nazvaný rod Menziesia (Ericaceae) a niekoľko druhov.

V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín pomenovaných na jeho počesť

Menziesia pilosa /Michx./ Juss., Pseudotsuga menziesii /Mirb./Franco a Spiraea menziesii Hook.

 

Zdroj

 

Archibald Menzies. 2011 [online] Explorers. The Scottish Plant Hunters Garden. (cit.15.3.2011) Dostupné na internete: <http://www.pitlochry.org.uk/explorers-garden/plant-hunter-biogs/archibald-menzies.html>

Archibald Menzies. http://en.wikipedia.org/wiki/Archibald_Menzies (2011-03-15).

TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.