Asa Gray (1810-1888)
Pridané: am, 18. november 10:35
Asa Gray (*18. november 1810 Sauquoit, New York, USA - †30. január 1888 Cambridge, Massachussetts, USA) - jeden z najvýznamnejších amerických botanikov 19. storočia, významne prispel k sumarizovaniu botanických poznatkov v Severnej Amerike. Autorskú skratku má „A.Gray“.
Bol žiakom botanika Johna Torreya, s ktorým úzko spolupracoval. Spolu publikovali významnú prácu „A Flora of North America“, ktorá vyšla v rokoch 1838-1843 .
Gray sa stal lekárom v roku 1831 a v roku 1842 bol menovaný profesorom prírodovedy na Harvarde. Túto funkciu vykonával do roku 1873. Počas tohto obdobia daroval obrovské množstvo kníh a tisíce herbárových položiek na Oddelenie botaniky Univerzity Harvard. Herbár na tejto univerzite je pomenovaný dodnes po ňom.
Gray precestoval dvakrát územia amerického západu. Prvýkrát samostatne v roku 1872 a neskôr, v roku 1877, ho sprevádzal botanik Joseph Dalton Hooker. V oboch prípadoch sa jednalo o zberové expedície s cieľom obohatiť zbierky rastlín. Na druhej expedícii Hooker zhromaždil zbierku asi 1000 druhov. Výsledky publikovali v práci „The Vegetation of the Rocky Mountain Region and a Comparison with that of Other Parts of the World“, ktorá vyšla v roku 1882. Gray vystúpil počas tejto expedície na viaceré vysoké štíty v štáte Kolorádo, napríklad na Grayov štít (Gray Peak), ktorý po ňom pomenoval botanik Charles Christopher Parry.
Asa Gray sa stretol s Charlesom Darwinom v Kew, kde ich zoznámil Joseph Dalton Hooker. Darwin neskôr často konzultoval s Grayom informácie o rozšírení rôznych druhov americkej flóry, ktoré mu slúžili pre rozvoj jeho teórie. V písomnom kontakte ostali až do smrti Darwina v roku 1882. Asa Gray pripravil prvé vydanie Darwinovej práce „On the Origin of Species“ v Amerike a Darwin mu z vďačnosti venoval svoju prácu „Forms of Flowers“, ktorú publikoval v roku 1881. Gray, ako silne veriaci, zotrval na svojom presvedčení o stvorení ale Darwin, hoci tvrdil, že jeho teória nemusí byť vôbec nevyhnutne ateistická, nezdieľal názory ako Asa Gray. Gray zhromaždil všetky spisy týkajúce sa Darwinovej teórie a vydal dlho citovanú prácu „Darwiniana”, kde obhajuje princípy evolučnej teórie, ktoré podľa neho nie sú v rozpore s vierou.
Po svojej prvej práci „Elements of Botany“ vydanej v roku 1836, publikoval Asa Gray veľmi veľa botanických prác, medzi najznámejšie patria spomenutá „A Flora of North America“, ďalej „A Manual of the Botany of the Northern United States“ z roku 1848, známa a veľmi dlho populárna ako tzv. „Gray's Manual“, a napokon „Plantae Wrightianae texano-neo-mexicanae“ z rokov 1852-1853.
Asa Gray bol v roku 1859 zvolený za zahraničného člena Kráľovskej švédskej akadémie vied, v roku 1871 sa stal prvým prezidentom AAAS (Americká spoločnosť pre rozvoj vedy). Od roku 1984 udeľuje Americká spoločnosť rastlinných taxonómov pre žijúcich botanikov najvyššie ocenenie - Asa Gray Award – za ich celoživotný prínos.
V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín, ktoré Asa Gray zaradil
Berberis fendleri A.Gray,
Crataegus mollis /Torr. & A.Gray/ Scheele,
Forestiera neo-mexicana A.Gray,
Ilex verticillata /L./ A.Gray,
Leucothoe catesbaei /Walter/ A.Gray
Lonicera morrowii A.Gray,
Pachistima canbyi A.Gray,
Philadelphus microphyllus A.Gray a
Ptelea trifoliata L. var. mollis Torr. & A.Gray.
Zdroj
Asa Gray. http://en.wikipedia.org/wiki/Asa_Gray (2010-11-18).
Asa Gray. http://de.wikipedia.org/wiki/Asa_Gray (2010-11-18).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.