Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 2,8 °C
Vietor: V 0,3 m/s

Aktualizované: 26.11.2024 20:57

História počasia

Web kamera

webkamera


Charles Maries (1851-1902)

Pridané: am, 19. december 09:50

Charles Maries (*18. december 1851 Hampton Lucy, Warwickshire, Anglicko - †11. október 1902 Darbhanga, India) – anglický botanik.

Bol synom obuvníka. Na strednej škole ho botaniku učil George Henslow, ktorý neskôr pôsobil ako profesor botaniky a pracoval pre Kráľovskú záhradnícku spoločnosť.

Po otcovej smrti sa spolu s bratom zamestnali v okrasných škôlkach v meste Lytham. Po siedmich rokoch odtiaľ Charles Maries odišiel a v roku 1876 bol prijatý do firmy James Veitch & Sons, kde sa veľmi skoro vypracoval na výborného znalca drevín. Majiteľ firmy Harry Veitch ho oslovil aby zberal nové druhy rastlín v Japonsku, Číne a na Taivane.

Od februára 1877 cestoval cez Hongkong, Šanghaj a Ningpo do Japonska, kde zberal v oblastiach okolo miest Nagasaki, Shimonoseki, Osaka, Yokohama, Nikko, Aomori a Hakodate. V rokoch 1878-1879 striedavo zberal v Japonsku a v Číne. Od jari pôsobil v čínskych provinciách v povodí rieky Yangtze (Zhenjiang, Jiujiang), v lete 1878 sa vrátil do Japonska pre zber ihličnanov a v decembri 1878 zberal v Číne v okolí mesta Hankou (Hang-tschou). V lete nasledujúceho roku podnikol opäť cestu do Japonska pre zber rôznych druhov dubov a bambusov.

Do Anglicka sa Maries vrátil vo februári 1880, v čase, keď bol jeho herbár zaslaný do Botanických záhrad v Kew a jeho zbierka hmyzu do Britského Múzea. Počas svojich expedícií v rokoch 1877-1879 Maries objavil viac ako 500 nových druhov a znovuobjavil viaceré prv popísané druhy, napríklad tie ktoré zozberal pred ním Abbé Armand David. 

V roku 1881 odišiel na odporúčanie Josepha Hookera do Indie, kde mal pracovať v okrasných záhradách mesta Darbhanga. Zamestnal ho maharadža Madho Rao Scindia a v jeho záhradách pracoval Maries až do svojej smrti. Tu sa z neho stal odborník na mango (Mangifera indica L.). O biológii a využití tejto rastliny pripravil aj bohato ilustrovaný rukopis „Cultivated Mangoes of India“ ktorý však nikdy nebol knižne vydaný.

Charles Maries bol v roku 1877 zvolený za člena Linného spoločnosti. V roku 1897 získal ocenenie Victoria Medal of Honour, pričom medzi ďalšími ocenenými bol jeho učiteľ botaniky z mladosti George Henslow.

V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré Charles Maries introdukoval do Európy

Abies sachalinensis /Schmidt/ Mast.,

Abies veitchii Lindl.,

Acer davidii Franch.,

Acer nikoense Maxim.,

Actinidia kolomikta /Maxim. & Rupr./ Maxim.,

Cryptomeria japonica D. Don,

Enkianthus campanulatus /Miq./ Nicholson,

Fraxinus mariesii Hook. f.

Hamamelis mollis Oliv.,

Hydrangea macrophylla /Thunb./ Ser. cv.Mariesii,

Larix leptolepis /Sieb. & Zucc./ Gord.,

Liriodendron chinense /Hemsl./ Sarg.,

Magnolia stellata /Sieb. & Zucc./ Maxim.,

Pseudolarix amabilis /Nelson/ Rehd.,

Rhododendron fortunei Lindl. a

Styrax obassia Sieb. & Zucc.

 

Zdroj

Charles Maries. http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Maries (2010-12-18).

TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.