Christian von Steven (1781-1863)
Pridané: am, 30. január 07:01
Christian von Steven, Christian Christianovič Steven (*30. január 1781 Hamina, Fínsko - †30. apríl 1863 Simferopol, Ukrajina) – ruský botanik, lekár, záhradník a entomológ. Autorskú skratku má „Steven“.
Bol synom colného inšpektora. Medicínu a staroveké jazyky začal študovať v roku 1792 v Turku. V štúdiách pokračoval v roku 1795 na Petrohradskom lekárskom inštitúte a v roku 1797 na lekárskej fakulte v Jene. V roku 1798 sa vrátil do Ruska a študoval v Petrohrade na Lekársko-chirurgickej akadémii. Štúdium ukončil v roku 1799 a začal vykonávať prax lekára.
Po celý čas štúdií sa Steven intenzívne zaoberal tiež botanikou a entomológiou.
Po krátkom čase jeho praxe ho oslovil botanik Friedrich August Marschall von Bieberstein aby robil zástupcu inšpektora pre hodvábnictvo.
Po príchode do Moskvy v roku 1800 strávil Steven niekoľko týždňov u botanika Christiana Friedricha Stephana. Neskôr podnikli s Biebersteinom expedície pozdĺž riek Volga a Terek, počas ktorých zhromaždili početné botanické a entomologické zbierky. V auguste roku 1800 odcestovali na Kaukaz, do oblastí kde predtým botanizoval Peter Simon Pallas. Na Kaukaze botanizoval Steven tri roky. V roku 1803 bol Steven menovaný zástupcom inšpektora pre hodvábnictvo v Gruzínsku.
V oblastiach Gruzínska študoval Steven flóru v ťažko prístupných oblastiach, ktoré neboli dostatočne botanicky preskúmané, hoci tu pôsobili botanici ako Joseph Pitton de Tournefort a Samuel Gottlieb Gmelin. Výsledky, ktoré tu dosiahol boli neskôr často citované a využili ich pri svojich výskumoch mnohí botanici, napríklad sám Bieberstein vo svojej práci „Flora Taurico-Caucasica“.
Od roku 1806 pôsobil Steven na Kryme. V roku 1812 sa stal riaditeľom Nikitskej botanickej záhrady, ktorá slúžila ako aklimatizačná stanica introdukovaných drevín a bol ním do roku 1826. Jej zbierky obohatil približne 450 taxónmi cudzokrajných rastlín. Aklimatizované druhy boli distribuované ďalej na Západ. Činnosť botanickej záhrady bola podporovaná samotným cárom Alexandrom I., takže Steven mohol často cestovať a zabezpečovať nový sortiment. V roku 1820 navštívil botanické záhrady vo Viedni a v Berlíne, kde pracoval a študoval v herbároch. Neskôr navštívil taktiež Lipsko, Drážďany, Freiburg, Norimberg a Mníchov, odkiaľ odcestoval cez Ženevu a Innsbruck do Talianska. V Ženeve ho prijal Augustin Pyramus de Candolle, s ktorým konzultoval niektoré problémy systematiky čeľade Kapustovité. Zimu strávil v Paríži a na jar cez Marseille odcestoval do Grécka, odkiaľ však z dôvodu politických nepokojov odcestoval na Krym. Usadil sa v meste Simferopol, kde pokračoval v sústredení zbierok rastlín a hmyzu. Zhromaždený herbár obsahoval krátko pred jeho smrťou asi 2500 druhov.
Ešte v roku 1815 sa snažil o založenie botanickej záhrady v Simferopole, ale neúspešne.
V roku 1815 bol Steven zvolený za zahraničného člena Kráľovskej švédskej akadémie vied a v roku 1849 bol menovaný čestným členom Petrohradskej akadémie vied.
Na jeho počesť bol pomenovaný rod Stevenia Adams ex Fisch. (Brassicaceae), Steveniella Schltr. (Orchidaceae) a viacero druhov.
V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré Steven zaradil alebo boli pomenované na jeho počesť
Abies nordmanniana /Steven/Spach,
Crataegus stevenii Pojark.,
Quercus hartwissiana Steven,
Staphylea colchica Steven a
Tilia dasystyla Steven.
Zdroj
Стевен, Христиан Христианович. http://ru.wikipedia.org/wiki/Стевен,_Христиан_Христианович (2011-01-30).
Christian von Steven. http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_von_Steven (2011-01-30).
Christian von Steven. http://de.wikipedia.org/wiki/Christian_von_Steven (2011-01-30)
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.