Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

zamračené -0,1 °C
Vietor: VSV 0,7 m/s

Aktualizované: 27.11.2024 07:34

História počasia

Web kamera

webkamera


Constantine Samuel Rafinesque (1783-1840)

Pridané: pm, 23. október 12:32

Constantine Samuel Rafinesque (Constantine Samuel Rafinesque-Schmaltz) (*22. október 1783 Istanbul, Turecko - †18. september 1840 Philadelphia, USA) – polyhistor francúzskej národnosti, samouk, mnohými nazývaný génius ktorý predbehol svoju dobu. Významnou mierou prispel k rozvoju geológie a pedológie, meteorológie, zoológie, botaniky a taktiež jazykovedy v Severnej Amerike. Viedol búrlivý život. Autorskú skratku má „Raf.“.

Jeho otec bol francúzsky obchodník z Marseille, matka bola Nemka narodená v Istanbule. Rafinesque strávil mladosť v Marseille, bol samoukom. Vo veku 12 rokov sa naučil botanickú latinčinu a začal zbierať rastliny pre vlastný herbár.

Keď mal 19 rokov, s bratom vycestoval do Philadelphie, kde ich otec v roku 1791 zomrel. Precestovali štáty Pennsylvánia a Delaware. Do Európy sa vrátil Rafinsque v roku 1805 aj s herbárom a usadil sa v Palerme na Sicílii, kde sa začal venovať obchodu. Už ako 25 ročný bol dostatočne bohatý na to, aby sa mohol venovať len prírodným vedám. Krátky čas pracoval aj ako sekretár amerického konzula v Taliansku. Počas svojho pobytu na Sicílii študoval rastliny a ryby a zatriedil viacero nových druhov.

V roku 1815, po smrti svojho syna, opustil manželku a odišiel opäť do Spojených štátov amerických. Keď jeho loď stroskotala poblíž pobrežia štátu Connecticut, Rafinesque stratil všetky svoje knihy (asi 50 krabíc) a herbárové položky (viac ako 60 tisíc položiek). Usadil sa v New Yorku, kde sa stal zakladajúcim členom spoločnosti „Lyceum of Natural History“. Do roku 1818 sa mu podarilo zhromaždiť zbierku viac ako 250 nových druhov rastlín a živočíchov.

V roku 1819 sa stal Rafinesque profesorom botaniky na univerzite v Lexingtone (štát Kentucky), kde vyučoval aj francúzštinu a taliančinu. Z univerzity odišiel po hádke s rektorom v roku 1826. V ďalšom období veľa cestoval, prednášal na rôznych miestach, snažil sa založiť časopis a botanickú záhradu, ale všetko bez úspechu. Nakoniec sa presťahoval do Philadelphie, kde sa pokúsil vydávať časopis „The Atlantic Journal and Friend of Knowledge“, ale vyšlo iba osem čísel (v rokoch 1832-1833). Dával súkromné prednášky a pokúšal sa ďalej publikovať, všetko na vlastné náklady. Jeho publikácia „Medical Flora, a Manual of the Medical Botany of the United States of North America“ z rokov 1828-1830 bol jeho finančne najúspešnejší projekt. V publikácii „Herbarium Rafinesquianum“ opísal viaceré nové rastliny. Takisto mal prístup k zbierkam rastlín z expedície Lewisa a Clarka z ktorých taktiež popísal viaceré nové druhy.

V publikáciách z rokov 1836 a 1838 navrhol niekoľko stoviek nových rodov a asi tisíc nových druhov, väčšina však nebola vedeckou komunitou prijatá.

Rafinesque dospel k vlastnej teórii o klasifikácii rodov a druhov, veľký dôraz kládol na príbuznosť a zmeny v rastlinách, ktoré vedú ku vzniku nových druhov, nemal však znalosti o prirodzenom výbere ako sa neskôr často tvrdilo.

V roku 1836 publikoval Rafinesque prvú časť svojej štúdie „The American Nations“, ktorá obsahovala rozporuplné informácie o mŕtvom jazyku domorodých kmeňov indiánov v štáte Delaware (Lenape), Walam Olum. Rafinesque tvrdil, že získal drevené tabule, kde boli piktogramy s prepisom v jazyku Lenape, ktoré však stratil a čerpal z len z vlastných poznámok. Tento zdroj bol dlhší čas považovaný ako korektný, až v roku 1849 Henry Rowe Schoolcraft uverejnil svoj názor, že dokument by mohol byť falošný. V roku 1950 Historická spoločnosť štátu Indiana uverejnila reedíciu „Walam Olum“ ako vhodný zdroj pre štúdium pôvodných domorodých kultúr.

Rafinesque sa intenzívne venoval aj štúdiu geologických dôb v Severnej Amerike a archeologickým lokalitám, nikdy sa však samostatne nevenoval archeologickým vykopávkam.

Krátko pred smrťou sa začal venovať písmu starých Mayov a v roku 1832 ako prvý vylúštil časť ich starovekého textu a vysvetlil viacero symbolov.

Na jeho počesť Thomas Nuttall nazval rod Rafinesquia (Asteraceae).

V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré Rafinesque zaradil Maclura pomifera /Raf./Schneid. a Poncirus trifoliata /L./ Raf.

Zdroj

Constantine Samuel Rafinesque. http://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_Samuel_Rafinesque (2010-10-22).

Constantine S. Rafinesque-Schmaltz. http://de.wikipedia.org/wiki/Constantine_Samuel_Rafinesque (2010-10-22).

TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.