Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 4 °C
Vietor: V 3 m/s

Aktualizované: 28.11.2024 04:52

História počasia

Web kamera

webkamera


David Douglas(1799-1834)

Pridané: am, 25. jún 06:37

David Douglas (*25. jún 1799 Scone, Škótsko - †12. júl 1834 Mauna Kea, Hawai) – škótsky botanik, záhradník a cestovateľ. Pred ním sa pestovalo menej ako desať lesných drevín, po ňom viac ako dvesto. Autorskú skratku pri botanických návoch má „Douglas“.

Narodil sa v rodine kamenára v dedine Scone pri meste Perth v Škótsku. Sedem rokov pracoval ako učeň v blízkom parku Scone Palace a neskôr v parku s bohatou zbierkou drevín Valley Field in Fife, ktorý vlastnil Sir Robert Preston. Mladému Douglasovi, ako šikovnému  záhradníkovi sprístupnil svoju rozsiahlu botanickú knižnicu. Douglas následne odišiel pracovať pre Wiliama Jackson Hookera do Botanickej záhrady v Glasgowe, kde tiež navštevoval jeho prednášky z botaniky na univerzite. Sám Hooker ho neskôr odporučil do Kráľovskej záhradníckej spoločnosti v Londýne, ktorá ho v roku 1923 vyslala na expedíciu na východné pobrežie Severnej Ameriky, kde mal zberať najmä ovocné dreviny a tie taxóny, ktoré neboli popísané alebo sa ešte nepestovali. Na začiatku roku 1924 botanizoval na západnom pobreží Severnej Ameriky a za ďalších osem mesiacov navštívil Madeiru a Rio de Janeiro. V apríli roku 1827 vystúpil samostatne na štíty Mt. Hooker a Mt. Brown a stal sa tak prvým horolezcom v dejinách Severnej Ameriky. V tom istom roku objavil a introdukoval Pseudotsuga menziesii. Medzi iné stromovité dreviny, ktoré introdukoval patrí Picea sitchensis, Pinus lambertiana, Pinus monticola, Pinus ponderosa, Pinus contorta, Pinus radiata, Abies grandis, Abies procera, introdukoval aj mnohé druhy krov ako Gaultheria shallon a viaceré druhy Ribes sp. Spolu objavil a pomohol zaviesť do pestovania približne 240 druhov rastlín, čím natrvalo zmenil britské krajinárstvo a drevársky priemysel.

V rokoch 1830-1832 bol vyslaný na expedíciu do Kalifornie, kde popísal porasty Sequoia sempervirens hoci ich niekoľko rokov pred ním objavil Archibald Menzies. Z Kalifornie zaslal zozberaný rastliný materiál, ktorý rátal viac ako 670 druhov, z toho mnoho nových. V decembri 1833 odcestoval na Hawai, kde o šesť mesiacov tragicky zahynul za záhadných okolností keď sa pokúšal zdolať vrch sopky Mauna Ke. Mal vtedy len 35 rokov.

Na jeho počesť bol pomenovaný rod Douglasia Lindl. (Primulaceae).

V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín, ktoré introdukoval tieto:

Abies grandis Lindl.,

Abies nobilis Lindl.,

Juniperus horizontalis Moench  cv. Douglasii,

Picea sitchensis /Bong./ Carr.,

Pinus monticola Douglas ex D. Don,

Pinus ponderosa Douglas ex Laws.,

Pinus contorta Douglas ex Loud.,

Pinus radiata D. Don,

Pseudotsuga menziesii /Mirb./Franco,

Gaultheria shallon Pursh,

Mahonia aquifolium /Pursh/ Nutt.,

Acer circinatum Pursh,

Calycanthus occidentalis Hook. & Arn.,

Cornus alba L.,

Holodiscus discolor /Pursh/ Maxim. a

Ribes sanguineum Pursh.

 

Zdroj

David Douglas. http://en.wikipedia.org/wiki/David_Douglas (2010-06-25).

David Douglas. http://de.wikipedia.org/wiki/David_Douglas (2010-06-25).

David Douglas. http://www.pitlochry.org.uk/explorers-garden/plant-hunter-biogs/david-douglas.html (2010-06-25).

Hooker and Brown. http://en.wikipedia.org/wiki/Hooker_and_Brown (2010-06-25).

TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.