Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 3,3 °C
Vietor: J 0,3 m/s

Aktualizované: 27.11.2024 09:39

História počasia

Web kamera

webkamera


Elmer Drew Merrill (1876-1956)

Pridané: am, 15. október 08:15

Elmer Drew Merrill (*15. október 1876 East Auburn, Maine, USA – †5. február 1956 Forest Hills, Massachusetts, USA) – americký botanik a dlhoročný riaditeľ Arnold Arboréta. Špecializoval na flóru ázijsko-pacifického regiónu. Autorskú skratku má „Merr.“.

Po štúdiu na univerzite v Maine sa v roku 1899 zamestnal ako asistent v United States Department of Agriculture (USDA) a v období 1902-1923 pracoval ako botanik na Filipínach. Predtým ako začal s kolegami spracovávať domácu flóru, bolo známych asi 2500 taxónov, v roku 1923 bolo už popísaných okolo 14 tisíc nových taxónov rastlín. Merrill navyše zhromaždil aj rozsiahly herbár, ktorý rátal viac ako 275 tisíc položiek, ktoré však boli zničené v čase okupácie Filipín Japoncami počas 2. svetovej vojny. Merrill však ešte pred odchodom do dôchodku zabezpečil duplicitné vzorky. Jeho príručka „Emergency food plants and poisonous plants of the islands of the Pacific“ sa hojne využívala počas 2. svetovej vojny a dostal za ňu vysoké vyznamenanie. 

Po návrate do USA bol v roku 1923 zvolený do akadémie vied a stal sa dekanom na Agronomickej fakulte Kalifornskej univerzity v Berkeley.

V roku 1929 sa presťahoval do New Yorku, kde sa v roku 1930 stal sa profesorom botaniky na Columbijskej univerzite a do roku 1935 bol aj riaditeľom Botanickej záhrady v New Yorku. V roku 1931 založil časopis Brittonia kde bol do roku 1935 aj vydavateľom. V roku 1934 sa stal prezidentom Americkej botanickej spoločnosti. V roku 1935 odišiel ako profesor na Harvard a stal riaditeľom Arnold Arboréta, kde pracoval do dôchodku v roku 1946.

Medzi rokmi 1936-1950 zastával funkciu predsedu Sekcie pre nomenklatúru Medzinárodného botanického kongresu. V roku 1946 sa stal prezidentom Americkej spoločnosti rastlinných taxonómov. 

Merrill bol známy predovšetkým pre rozsiahlu publikačnú činnosť o taxonómii rastlín Ázie. Medzi jeho práce patrí „Flora of Manila“ z roku 1912, štvorzväzková práca „The Enumeration of Philippine Flowering Plants“ z rokov 1922-1926, ďalej „A Bibliography of Eastern Asiatic Botany“ z roku 1938 (publikovanú spolu s E.H. Walkerom) a napokon rozsiahla práca „The Botany of Cook's Voyages“ z roku 1954, v ktorej je identifikovaný a popísaný rastlinný materiál získaný na týchto expedíciách.

Jeho zásluhou bolo na Filipínach, v Polynézii, v Číne a na Borneu popísaných viac ako 3 tisíc nových druhov. Ako riaditeľ Arnold Arboréta zorganizoval viacero expedícií, do Číny napríklad z dôvodu lokalizovania semenných stromov Metasequoia glyptostroboides, ktorej balíčky semien daroval viacerým botanickým inštitúciám v západnej Európe, najmä pri príležitosti konania konferencií.  

Na výročie jeho sedemdesiatin vyšlo číslo časopisu Chronica Botanica, ktoré mu bolo venované ako "Merrilleana". V úvode ho editor nazýva "americkým Linném" a vyzdvihol jeho neprekonateľnú znalosť kvitnúcich rastlín, a to najmä tých, ktoré rastú vo vzdialených krajinách, ďalej originalitu a napokon schopnosť metodickej a administratívnej práce a ochotu a schopnosť účinným spôsobom pomáhať svojim spolupracovníkom po celom svete.

Merrill bol nositeľom viacerých vysokých vyznamenaní, ako napríklad Medaily francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva, Linného spoločnosti v Londýne a iných. Bol členom Národnej akadémie vied a Americkej filozofickej spoločnosti.

Elmer Drew Merrill získal v roku 1925 čestný doktorát Univerzity v Maine. Po smrti odkázal svoju rozsiahlu knižnicu, ktorá rátala okolo 2600 publikácií, Botanickej záhrade v New Yorku. Z odpredaja duplikátov sa založila Nadácia Elmera D. Merrilla pre každoročné ocenenie úspechov jednotlivcov v botanike.

Na jeho počesť boli nazvané rody Elmerrilia Dandy (Magnoliaceae), Merrillanthus Chun & Tsiang (Asclepiadaceae), Merrillia Swingle (Rutaceae) a Merrilliopanax L.L.Li (Araliaceae).

Zdroj

Elmer Drew Merrill. http://en.wikipedia.org/wiki/Elmer_Drew_Merrill (2010-10-15).

Elmer Drew Merrill. http://de.wikipedia.org/wiki/Elmer_Drew_Merrill (2010-10-15).

Zelasnic L.:. Bibliographical Note. Elmer Drew Merrill. In : Archives and Manuscript Collections. The New York Botanical Garden. [online]. 1999. [cit.15.10.2010]. Dostupné na internete: < http://sciweb.nybg.org/science2/libr/finding_guide/merrec.asp>