Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

zamračené 6 °C
Vietor: V 0,5 m/s

Aktualizované: 27.11.2024 14:40

História počasia

Web kamera

webkamera


František Benčať (1929-2010)

Pridané: am, 18. september 08:26

František Benčať (*18. september 1929 Kozárovce - †17. január 2010 Zlaté Moravce) - jeden z najvýznamnejších dendrológov na Slovensku, dlhoročný riaditeľ Arboréta Mlyňany SAV, predseda Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV a podpredseda Československej botanickej spoločnosti pri Československej akadémii vied (ČSAV).

Bol rodákom z Kozároviec. Gymnaziálne štúdiá absolvoval na Štátnom gymnáziu v Zlatých Moravciach v rokoch 1940–1948. Na Vysokej škole poľnohospodárskeho a lesného inžinierstva (VŠPLI) v Košiciach študoval odbor lesné inžinierstvo v rokoch 1948–1952. V rokoch 1951 – 1952 pôsobil ako asistent na Ústave dendrológie a fytocenológie VŠPLI v Košiciach a neskôr po presťahovaní fakulty do Zvolena v rokoch 1952–1954 na Ústave dendrológie a fytocenológie Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) vo Zvolene.

Od 10. apríla 1954 do 15. augusta 1954 bol externým riaditeľom Arboréta Mlyňany SAV a od 16. augusta 1954 až do 31. decembra 1989 pracoval vo funkcii riaditeľa Arboréta Mlyňany SAV. V roku 1969 habilitoval na docenta v odbore dendrológia na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene s prácou „Introdukcia drevín a jej výsledky v hlavných dendrologických objektoch Západoslovenského kraja“ a v roku 1983 tu predložil svoju doktorskú dizertačnú prácu „Introdukcia drevín v prírodných podmienkach Slovenska“ a po obhajobe v roku 1984 získal titul DrSc. Na Kertészeti és Elelmiszeripari Egyetem v Budapešti ocenili jeho vedecké a medzinárodné aktivity čestným doktorátom (Dr.h.c.) dňa 27. júna 1990. 

Dr.h.c. Doc. Ing. František Benčať, DrSc. publikoval 70 odborných prác a 111 pôvodných vedeckých príspevkov a monografií, ktoré vyšli v domácich a zahraničných vydavateľstvách. Ako editor vydal v roku 1982 sumárne dielo o introdukcií cudzokrajných drevín na Slovensku „Atlas rozšírenia cudzokrajných drevín na Slovensku a rajonizácia ich pestovania“ za ktoré získal významné ocenenia (Medaila a prémia Slovenského literárneho fondu, Pamätná Holubyho medaila a Národná cena SSR). K ďalším jeho významným prácam patrí jeho kandidátska dizertačná práca „Rozšírenie gaštana jedlého a jeho stanovištné podmienky na Slovensku“ ktorú obhájil v roku 1960.

Za jeho pôsobenia došlo u nás k výraznému rozvoju introdukcie cudzokrajných drevín a Arborétum Mlyňany SAV sa stalo ako Ústav dendrobiológie CBEV SAV lídrom výskumu biológie drevín na Slovensku. Spolu s hlavným záhradníkom Arboréta Mlyňany SAV Danielom Kovalovským sa v roku 1960 zúčastnil na zberovej a študijnej expedícii do Číny výsledkom ktorej bol nebývalý rozmach introdukcie v našej krajine a založenie novej „Experimentálnej plochy čínskej dendroflóry“ na základe projektu doc. Ivana Tomašku na novej 14 ha ploche, ktorú Arborétum Mlyňany SAV získalo pričlenením poľnohospodárskych pozemkov na okraji južnej časti arboréta. Táto plocha sa postupne rozrástla na fytogeografickú Plochu východoázijskej dendroflóry Arboréta Mlyňany SAV so sústavou jazierok s charakteristickými besiedkami v deviatich oddeleniach (zastúpené dendroflóry Strednej Ázie, Kaukazu, Japonska, Kóreje, Severnej Číny, Strednej Číny, Južnej Číny, Himalájí a Ďalekého východu). František Benčať udržiaval dlhoročné priateľské a pracovné kontakty s mnohými významnými dendrológmi v Európe, v Ázii a aj v zámorí.