Franz Späth (1839-1913)
Pridané: am, 25. február 10:26
Franz Späth, Franz Ludwig Späth (*25. február 1839 Berlín, Nemecko - †2. február 1913 Berlín, Nemecko) – nemecký záhradník a botanik, vlastník okrasných škôlok. Autorskú skratku má „Späth“.
Narodil sa do záhradníckej rodiny. Jeho pradedo Christoph Späth od roku 1720 cieľavedomo budoval záhradnícky podnik a jeho otec Ludwig Späth, ktorý firmu viedol v rokoch 1831 – 1863, ju pozdvihol na svetovú úroveň.
Franz navštevoval gymnázium a neskôr Univerzitu v Berlíne, kde študoval botaniku. V rokoch 1860-1861 podnikol učňovskú cestu po veľkých okrasných škôlkach v Belgicku, Francúzsku, Anglicku a Holandsku. V roku 1863, po smrti svojho otca, prevzal riadenie okrasných škôlok ako piaty riaditeľ v poradí.
Na počesť svojho otca nazval Franz v roku 1865 firmu L. Späth a rozšíril jej plochu pri okraji Berlína - vtedy Neu-Britz, dnes Baumschulenweg - na 120 ha. Boli to vtedy rozlohou najväčšie okrasné škôlky na svete a ich náplňou bolo zhromažďovanie, pestovanie, šľachtenie a selekcia takmer všetkých záhradnícky využiteľných rastlín. Tieto okrasné škôlky boli medzi prvými v Európe, kde sa začali pestovať mnohé introdukované druhy rastlín a teda boli významnou bázou ich ďalšieho rozširovania a využitia. Z odrôd okrasných drevín, ktoré vznikli v tejto firme a dodnes sa bežne pestujú, patrí napríklad odroda orgovánu obyčajného 'Andenken an Ludwig Späth' ('Andenken an Ludwig Spaeth') s tmavo-purpurovočervenými kvetmi v súkvetiach až 30 cm dlhých a odroda svíbu bieleho 'Spaethii' so zlatožltým okrajom listu.
V roku 1874 postavené sídlo majiteľa tejto okrasnej škôlky slúži dnes ako jedno z výskumných laboratórií Humboldtovej univerzity. V jeho okolí založené arborétum, vybudované podľa projektu záhradného architekta Gustava Meyera, vtedy vedúceho mestských záhrad, je dnes celosvetovo známe.
Zhromaždený rastlinný materiál, ktorý sa množil v týchto okrasných škôlkach bol významným zdrojom cudzokrajných drevín, najmä vždyzelených, pre budovanie Ambrózyho parku v Arboréte Mlyňany. Záhradník Jozef Mišák, ktorý sa spolupodieľal na jeho tvorbe, pracoval chvíľu v týchto okrasných škôlkach a ich rastlinný materiál veľmi dobre poznal.
V Arboréte Mlyňany SAV, z drevín ktoré Franz Späth pomenoval alebo boli nazvané na počesť jeho alebo firmy, rastú
Fraxinus spaethiana Lingelsh.,
Malus x scheideckeri Späth ex Zabel a
Tilia x moltkei Späth.
Zdroj
Franz Späth. http://de.wikipedia.org/wiki/Franz_Späth. (2011-02-25).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.