George Bentham (1800-1884)
Pridané: am, 22. september 08:00
George Bentham (*22. september 1800 Stoke, Portsmouth, Anglicko - †10. september 1884 Londýn, Anglicko) - anglický botanik. Autorskú skratku má „Benth.“.
George Bentham sa od detstva prejavil ako mimoriadne nadaný. Ešte predtým ako začal chodiť do školy bol neobyčajne vytrvalý a hocijakej problematike, ktorá ho zaujímala venoval všetok svoj čas. Popri tom mal nevšednú schopnosť rýchlo sa učiť cudzie jazyky. Vo veku siedmych rokov sa dohovoril francúzsky, nemecky a rusky a počas krátkeho pobytu vo Švédsku si osvojil základy švédskeho jazyka. Na konci vojny s Francúzskom jeho rodina podnikla cestu do tejto krajiny, dva roky pobudla v meste Montauban. Tu Bentham navštevoval Protestantskú Teologickú školu, kde študoval hebrejčinu a matematiku. Napokon sa jeho rodina aj vo Francúzsku usadila, pretože jeho otec tu kúpil rozsiahle pozemky.
O botaniku sa George Bentham začal zaujímať po tom, ako sa oboznámil s prácou „Flore française“ ktorú publikoval A.P.de Candolle s kľúčmi na určovanie rastlín. Pri návšteve Londýna v roku 1823 sa síce spoznal s významnými botanikmi ale v roku 1826 na strýkovu žiadosť mu odišiel pomáhať v obchodoch - až do roku 1832, kedy strýko umrel a zanechal mu svoj majetok. George sa ocitol v pozícii ekonomicky nezávislého a to mu umožnilo pokračovať v štúdiách. Krátky čas sa venoval popri štúdiu botaniky aj vede o práve a logike.
Počas štúdia sa Bentham oboznámil aj s myšlienkami Charlesa Darwina. Dovtedy nekriticky prijímal ideu o nemennosti druhov. Jeho nový kolega, mladý Joseph Dalton Hooker, bol vôbec prvým kto prijal Darwinove prevratné myšlienky. Bentham priznal, že už nie je možné tvoriť ideu druhu z posudzovania jednotlivého indivídua podobne ako ustanoviť rod z poznania jediného jeho druhu.
Prvá publikácia ktorú Bentham vydal v Paríži v roku 1826, „Catalogue des plantes indigènes des Pyrénées et du Bas Languedoc“ bola výsledkom jeho botanizovania v pohorí Pyreneje kde mu kolegu robil G.A. Walker Arnott, ktorý neskôr pôsobil ako profesor botaniky na Univerzite v Glasgowe. V roku 1836 vydal prácu „Labiatarum genera et species“, pri príprave ktorej navštívil v rokoch 1830-1834 takmer každý významný európsky herbár, mnohé dokonca niekoľkokrát. Počas pobytu vo Viedni v roku 1837 publikoval „Commentationes de Leguminosarum generibus“.
V roku 1824 sa usadil v dedine Pontrilas v južnom Anglicku, kde začal spolupracovať na práci „Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis“ jeho kolegu A.P. de Candollea. Do tohto diela prispel spracovaním asi 4730 druhov.
V roku 1854 uvažoval o skončení svojej botanickej práce a ponúkol svoj rozsiahly herbár a knižnicu Kráľovským botanickým záhradám v Kew. Oslovili ho však Sir William Jackson Hooker, John Lindley a iní vedeckí pracovníci s výzvou, aby prišiel pracovať do Kew. Tu napokon od roku 1855 žil a pracoval až do konca svojho života.
V roku 1857 poskytla vláda grant na prípravu vydania prác o flóre britských kolónií. Bentham začal spracovávať v roku 1861 „Flora Hongkongensis“ ktorá bola súčasťou prvého súborného diela o vtedy málo známej flóre Číny a Hong Kongu. Nasledovalo vydanie sedemdielnej publikácie „Flora australiensis“ vydanej v rokoch 1863-1878, ktoré je považované za jediné sumárne dielo flóry kontinentu ktoré bolo kedy aj dokončené. Jeho najobsiahlejším dielom bola práca „Genera Plantarum“, na ktorom začal pracovať sám v roku 1862 a dokončiť mu ho pomohol v roku 1883 Joseph Dalton Hooker. Najznámejším jeho dielom však ostáva príručka „Handbook of the British flora“ na ktorom začal pracovať v roku 1853. Prvé vydanie vyšlo v roku 1858 a bolo študentmi botaniky využívané vo viacerých vydaniach takmer jedno ďalšie storočie. Po jeho smrti bolo upravené Hookerom a bolo známe ako „Bentham & Hooker“.
Za svojho života bol George Bentham poctený viacerými vyznamenaniami, napríklad Royal Medal of the Royal Society v roku 1859.
Na jeho počesť bol nazvaný rod Benthamia A.Rich. a Neobenthamia Rolfe (obe čeľaď Orchideaceae).
Z drevín ktoré Bentham popísal rastie v Arboréte Mlyňany SAV Pieris floribunda /Pursh/ Benth. & Hook.
Zdroj
George Bentham. http://en.wikipedia.org/wiki/George_Bentham (2010-22-09).
George Bentham. http://de.wikipedia.org/wiki/George_Bentham (2010-22-9).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.