Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 9 °C
Vietor: ZJZ 0,9 m/s

Aktualizované: 30.11.2024 12:53

História počasia

Web kamera

webkamera


George Lawson (1827-1895)

Pridané: am, 12. október 09:01

George Lawson (*12. október 1827 Dundee, Škótsko - †10. november 1895 Halifax, Nové Škótsko, Kanada) – kanadský botanik, nazývaný taktiež „otec kanadskej botaniky“. Autorskú skratku má „G.Lawson“.

Vyrastal v Dundee. Prázdniny trávil pri Kilmany, kde začal zbierať rastliny, ktoré si prenášal domov na záhradu. Po štúdiu sa pracoval najprv ako právny poradca ale naďalej sa samovzdelával v prírodných vedách. Začal vydávať „Dundee Natural History Magazine“ a zaslúžill sa aj o založenie spolku prírodovedcov Dundee Naturalists Association.

Podmienky pre jeho odborné štúdium v Škótsku mu nepostačovali a preto sa obrátil v roku 1846 na riaditeľa Kráľovských botanických záhrad v Kew Williama Jackson Hookera s prosbou o možnosť vycestovať do Ameriky. Hooker však neodpovedal kladne a Lawson sa v roku 1848 zapísal na Univerzite v Edinburghu, kde začal študovať učiteľstvo.

V nasledujúcom desaťročí Lawson študoval prírodné vedy v Edinburghu a navštevoval miestne vedecké organizácie. Pracoval tam aj ako zástupca a kurátor v Botanickej spoločnosti v Edinburghu a knihovník Kráľovskej Spoločnosti v Edinburghu, kde zostavil nový katalóg knižnice. Jeho aktivity v záhradníckych spolkoch ho taktiež výborne pripravili na nové úlohy.

Tieto aktivity priviedli Lawsona do kontaktu s poprednými botanikmi. Veľký vplyv na neho mal najmä John Hutton Balfour, profesor botaniky a dekan lekárskej fakulty na Univerzite v Edinburghu a riaditeľ Kráľovských botanických záhrad. Balfour zaviedol laboratórny výskum, používal mikroskop pri štúdiu rastlinnej morfológie a fyziológie. Taktiež spôsob členovia vedenia Botanickej spoločnosti v Edinburghu inšpirovali Lawsona pre podobnú činnosť v jeho neskoršom období, keď už žil v Kanade.

V roku 1858 dostal Lawson ponuku z Queen's College v Kingstone v Kanade na miesto profesora chémie a prírodopisu. Na toto miesto sa dostal aj vďaka odporúčaniu Balfoura. Na tejto univerzite Lawson založil chemické a botanické laboratórium vybavené mikroskopmi.

Najdôležitejším prínosom Lawsona bolo však založenie Kanadskej Botanickej Spoločnosti v decembri 1860. Jeho zámery smerovali k snahe maximálne podporiť využitiu prírodných zdrojov ktoré Kanada ponúka. Predpokladal, že v odľahlých oblastiach Kanady rastie viacero dovtedy v Británii a USA neznámych druhov rastlín. V Kanadskej Botanickej Spoločnosti našlo toto Lawsonove nadšenie pozitívnu odozvu. Asi 90 členov sa rozhodlo v blízkosti Kingstonu založiť botanickú záhradu, kde by zhromažďovali rastlinný materiál a vydávali katalóg rastlín Kanady.

Stimulom pre zintenzívnenie botanických expedícií v Kanade v roku 1860 bol zámer William Jackson Hookera publikovať prácu o Britskej koloniálnej flóre. Lawson, loajálny zámeru Hookera, ale nenašiel pochopenie u vtedajších kanadských politikov.

Po sporoch na Queen's College Lawson odišiel z Kingstonu a usadil sa v Halifaxe, kde sa stal profesorom chémie a mineralógie na Dalhousie College. Tu podľa vzoru Balfoura zaviedol botanické exkurzie. Veľmi podporoval amatérskych botanikov, od ktorých si sľuboval zhromažďovanie a rozširovanie poznatkov o vzdialených územiach.

George Lawson bol zakladajúcim členom Kanadskej Kráľovskej Spoločnosti a jej prezidentom v rokoch 1887-1888. Bol v písomnom styku s viacerými vedeckými spoločnosťami v Európe. Publikoval viacero vedeckých prác, napríklad „Wild flowers of Nova Scotia and New Brunswick“ z roku 1866 a „Wild flowers of North America“ z roku 1867.

Na prácu George Lawsona nadviazal na Harvarde botanik Asa Gray.

Zdroj

George Lawson (botanist). http://en.wikipedia.org/wiki/George_Lawson_(botanist) (2010-10-12).

Zeller, S.: Lawson, George. In : Dictionary of Canadian Biography Online. [online]. 2010. [cit.12.10.2010]. Dostupné na internete: < http://www.biographi.ca/009004-119.01-e.php?&id_nbr=6222>