Giovanni Antonio Scopoli (1723 - 1788)
Pridané: am, 3. jún 06:24
Pred 288 rokmi sa narodil Giovanni Antonio Scopoli
Giovanni Antonio Scopoli, Johannes Antonius Scopoli (*3. jún 1723 Cavalese, Val di Fiemme, Taliansko - † 8. máj 1788 Pavia, Taliansko) – taliansky lekár a prírodovedec. Autorskú skratku má „Scop.“.
Bol synom právnika. Vyštudoval medicínu na Univerzite v Innsbrucku a ako lekár pôsobil v Cavalese a v Benátkách. Svoj voľný čas trávil v tirolských Alpách, kde zhromaždil početné zbierky rastlín a hmyzu.
Neskôr pôsobil 16 rokov aj ako lekár v slovinskej bani na ortuť v Idriji. V roku 1761 publikoval prácu „De Hydroargyro Idriensi Tentamina“ kde opísal prejavy toxického pôsobenia ortuti na baníkov. Aj tu sa vo voľnom čase venoval štúdiu rastlinstva a živočíšstva. V roku 1760 publikoval prácu „Flora Carniolica“, kde uviedol asi 1600 druhov rastlín, z ktorých 56 bolo dovtedy nezaradených. V roku 1763 vyšla jeho práca „Entomologia Carniolica“, ktorá je dodnes považovaná za priekopnícku prácu v odbore entomológia. Napokon v rokoch 1769-1772 vyšlo niekoľko zväzkov „Anni Historico-Naturales“ kde uviedol opisy viacerých druhov vtákov. V období 1760-1775 udržiaval intenzívny písomný kontakt s Karlom Linném.
V roku 1769 bol Scopoli menovaný profesorom chémie a metalurgie na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici a od roku 1777 pôsobil na Univerzite v Pavii v Taliansku. Tu, v čase keď jeho rivala Lazzara Spallanzaniho obvinili z krádeže viacerých exemplárov z múzea v Pavii a oslobodili ho spod obžaloby, zomrel Scopoli na mŕtvicu.
Jeho posledná práca „Deliciae Flora et Fauna Insubrica“ obsahovala opisy viacerých druhov rastlín a živočíchov zo severozápadného Talianska, ktoré spracoval Pierre Sonnerat na základe Scopoliho zberov.
Na jeho počesť bol nazvaný rod Scopolia Jacq. (Solanaceae), ktorého zástupcovia obsahujú alkaloid scopolamín.
V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré opísal
Cotinus coggygria Scop.,
Euonymus latifolius Scop.,
Ostrya carpinifolia Scop.,
Pinus mugo Turra var. mughus /Scop./Zenari,
Spiraea chamaedryfolia L. var. ulmifolia /Scop./Maxim. a
Tilia platyphylla Scop.
Zdroj
Giovanni Antonio Scopoli. http://en.wikipedia.org/wiki/Scopoli (2011-06-03).
Giovanni Antonio Scopoli. http://de.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Antonio_Scopoli (2011-06-03).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.