Johannes Burman (1707-1780)
Pridané: am, 26. apríl 06:42
Johannes Burman (*26. apríl 1707 Amsterdam, Holandsko - †20. február 1780 Amsterdam, Holandsko) – holandský botanik a lekár. Autorskú skratku má „Burm.“.
Bol najstarším synom teológa Fransa Burmana.
Od roku 1722 začal študovať na Univerzite v Leidene, kde prednášal Herman Boerhaave. Po smrti Frederika Ruyscha bol menovaný profesorom botaniky na Univerzite v Amsterdame. Špecializoval sa na flóru Cejlonu, Ambonských ostrovov a oblastí Južnej Afriky. Je autorom pomenovania muškátu – Pelargonium. Pri svojich prácach pracoval so zbermi a poznámkami botanikov ako Nicolaas Witsen, Caspar Commelijn a Simon van der Stel.
Keď Karl Linné v roku 1735 cestoval cez Holandsko, Burman ho prijal s odporúčacím listom od Boerhaava. Burman bol nadšený vedomosťami mladého Linného, poskytol mu ubytovanie vo svojom dome na Keizersgracht v Amsterdame a zamestnal ho takmer na dva mesiace pre spracovanie zozberaných rastlín flóry Ceylonu.
Burman predstavil Linnému Georga Clifforda III. a Clifford Linnému sprístupnil svoju rozsiahlu knižnicu.
Na jeho počesť nazval Linné neskôr rod nočných motýľov Burmannia (Crambidae) a čeľaď rastlín Burmanniaceae. Neskôr bol vyučujúcim jeho syna Nicolaasa Laurensa Burmana na Univerzite v Uppsale.
V Arboréte Mlyňany SAV rastie z drevín ktoré zaradil Pyrus pyrifolia /Burm./Nakai.
Zdroj
Johannes Burman. http://en.wikipedia.org/wiki/Johannes_Burman (2011-04-26).
Johannes Burman. http://de.wikipedia.org/wiki/Johannes_Burman (2011-04-26).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.