John Lindley (1799-1865)
Pridané: pm, 8. február 12:21
John Lindley (*8. február 1799 Catton, Norfolk, Anglicko - †1. november 1865 Turnham Green, Anglicko) – anglický botanik. Autorskú skratku má „Lindl.“.
Bol botanikom ktorý navrhol prvú klasifikáciu orchidejí, preto je považovaný za otca modernej orchidológie.
Narodil sa ako syn záhradníka Georgea Lindleya, ktorý vlastnil záhradnícku firmu a ktorý vydal prácu „A Guide to the Orchard and Kitchen Garden“. Až do svojich 20 rokov nemal jasnú predstavu, čomu by sa chcel venovať. V roku 1818 sa ale zamestnal ako asistent v knižnici Williama Jackson Hookera, známeho botanika. Hooker si všimol jeho záujem o botaniku a ponúkol mu v roku 1821 prácu vedenia evidencie zbierok rastlín u botanika Williama Cattleya, ktorý zhromažďoval aj sortiment orchidejí. Cattley ho výrazne podporoval a Lindley neskôr po svojom školiteľovi nazval rod Cattleya Lindl.
V roku 1822 sa Lindley stal asistentom v Kráľovskej záhradníckej spoločnosti (RHS) a dohliadal na systematické zaradenie došlých druhov pochádzajúcich z expedičnej činnosti.
V rokoch 1829-1860 pôsobil ako profesor botaniky na University College v Londýne, od roku 1831 prednášal na Royal Institution a v Chelsea Physic Garden, kde začal usporadúvať dodnes známe záhradnícke výstavy.
V roku 1836 uverejnil prácu „An introduction to the natural system of botany“, v ktorej rozdelil rod Orchidea do siedmych kmeňov.
Lindley popísal a zaradil väčšinu nových druhov rastlín z expedície, ktorú organizoval Thomas Livingstone Mitchell v 1838 do Austrálie a takisto z neskorších zberov ktoré urobili James Drummond a Gergiana Molloy. Mal veľkú zásluhu na menovaní Charlesa Moorea za riaditeľa Botanickej záhrady v Sydney.
V priebehu svojej kariéry publikoval celý rad vedeckých a odborných botanických prác ale aj populárnych záhradníckych, napríklad „An Outline of the First Principles of Horticulture“ v roku 1832 a „Theory of Horticulture“ v roku 1840. Značne prispel do periodika Botanical Register, v ktorom bol niekoľko rokov aj editorom. Lindley stál v roku 1841 spolu s botanikom Josephom Paxtonom a inými pri založení záhradníckeho časopisu The Gardeners' Chronicle., ktorý bol jedným z najvýznamnejších zdrojov informácií z modernej orchidológie. Vďaka práci pre tento časopis mal Lindley k dispozícii pre určovanie a klasifikáciu široký sortiment nových objavených taxónov.
Je aj autorom prác „Rosarum Monographia“ z roku 1820, ďalej „A Synopsis of the British Flora“ s prvým vydaním v roku 1829 a napokon „The Genera and Species of Orchidaceos Plants“ z rokov 1830-1840.
V roku 1828 sa Lindley stal členom Kráľovskej spoločnosti, bol aj členom Linného spoločnosti a Geologickej spoločnosti.
Na jeho počesť bol nazvaný rod Lindleya HBK. (Orchidaceae).
V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré Lindley zaradil
Abies grandis Lindl.,
Abies nobilis Lindl.,
Abies veitchii Lindl.,
Cotoneaster microphyllus Lindl.,
Exochorda racemosa /Lindl./ Rehd.,
Forsythia suspensa /Thunb./ Vahl var. fortunei /Lindl./ Rehd.,
Forsythia viridissima Lindl.,
Jasminum nudiflorum Lindl.,
Lonicera fragrantissima Lindl. & Paxt.,
Mahonia repens /Lindl./ G.Don,
Photinia serrulata Lindl.,
Prunus salicina Lindl.,
Prunus triloba Lindl.,
Rhododendron fortunei Lindl.,
Rosa sericea Lindl.,
Sequoiadendron giganteum /Lindl./ Buchholz,
Sorbaria tomentosa /Lindl./ Rehd.,
Syringa oblata Lindl. a
Trachelospermum jasminoides /Lindl./ Lem.
Zdroj
John Lindley (Botaniker). http://de.wikipedia.org/wiki/John_Lindley_(Botaniker) (2011-02-08).
John Lindley. http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lindley (2011-02-08).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.