John Stevens Henslow (1796-1861)
Pridané: am, 6. február 08:58
John Stevens Henslow (*6. február 1796 Rochester, Anglicko - †16. máj 1861 Hitcham, Anglicko) – anglický botanik a geológ. Autorskú skratku má „Hensl.“.
Bol synom advokáta a vnukom známeho architekta Johna Henslowa.
Navštevoval St. John's College v Cambridge a štúdium ukončil v roku 1818 s vynikajúcimi výsledkami (wrangler).
V čase keď končil štúdium sa Adam Sedgwick stal profesorom geológie v Cambridge a Henslow ho už v roku 1819 sprevádzal na študijnej ceste na Isle of Wight. Henslow ďalej študoval chémiu u profesora Jamesa Cumminga a mineralógiu u Edwarda Daniela Clarkea.
Henslow, hoci ešte nebol profesorom, spoluzakladal v roku 1819 s profesormi na univerzite ako Sedgwick, Lee a Farish Filozofickú Spoločnosť v Cambridgei.
V roku 1822, po smrti Clarkea, bol Henslow menovaný profesorom mineralógie ale v roku 1827 sa tejto funkcie vzdal, pretože od roku 1825 už pôsobil ako profesor botaniky a táto veda ho pútala viac. Bol vynikajúcim pedagógom, jeho žiakmi boli napríklad fytopatológ Miles Joseph Berkeley, prírodovedec Richard Thomas Lowe, mineralóg William Hallowes Miller a botanik a archeológ Cardale Babington.
Bol v písomnom kontakte s prírodovedcom Johnom Jamesom Audubonom, ktorý pôsobil v Severnej Amerike a taktiež s Charlesom Darwinom, ktorý si veľmi cenil podporu Henslowa jeho novej teórii.
Henslow založil v roku 1831 Botanickú záhradu Univerzity v Cambridgei.
V roku 1833 sa stal vikárom anglikánskej cirkvi a túto funkciu vykonával od roku 1839 až do svojej smrti v dedine Hitcham. Väčšina obyvateľov bola negramotná a preto tam Henslow z vlastných prostriedkov v roku 1841 založil školu a sám viedol hodiny pre staršie deti. Zo svojich vlastných zdrojov a z darov priateľov robil školenia pre farmárov, napríklad z nových postupov ako uplatňovaniu anorganických hnojív, a usporadúval súťaže, prehliadky a exkurzie. Veľmi rozporuplne však pôsobili exkurzie vidiečanov z dediny v Múzeu v Ipswichi, ktoré Henslow organizoval.
Jeho kariéra botanika na univerzite upadala. Hoci sa pozície profesora botaniky nevzdal, jeho vplyv bol menší.
Popri práci kazateľa sa venoval stále vedeckej práci. V roku 1843 objavil zásoby skamenelého trusu z prehistorických období pri obci Felixstowe a začal propagovať jeho využívanie v poľnohospodárstve. To viedlo k rozvoju výroby fosfátov do obdobia ich dovozu.
Je autorom prác „A Catalogue of British Plants“ z roku 1829, ďalej „Principles of Descriptive and Physiological Botany“ z roku 1835, „Dictionary of Botanical Terms“ z roku 1857 a napokon „Flora of Suffolk“ z roku 1866.
Jeho syn George Henslow sa stal profesorom botaniky Kráľovskej záhradníckej spoločnosti a jeho dcéra Frances Harriet sa vydala za významného botanika a riadieľa Botanických záhrad v Kew Josepha Dalton Hookera.
Zdroj
John Stevens Henslow. http://de.wikipedia.org/wiki/John_Stevens_Henslow (2011-02-06).
John Stevens Henslow. http://en.wikipedia.org/wiki/John_Stevens_Henslow (2011-02-06).