Joseph Dalton Hooker (1817-1911)
Pridané: am, 1. júl 08:47
Joseph Dalton Hooker (*30. jún 1817 Halesworth, Suffolk, Anglicko - †10. december 1911 Sunningdale, Berkshire, Anglicko) – jeden z najväčších anglických botanikov a cestovateľov 19. storočia, spoluzakladateľ geobotaniky, najbližší priateľ Charlesa Darwina, 20 rokov riaditeľ Kráľovských botanických záhrad v Kew; podobne ako jeho otec William Jackson Hooker bol vyznamenaný najvyšším ocenením Britskej vedy a politiky (napríklad Royal Medal, Knight Commander, Clarke Medal, Linné Medal, Order of Merit). Autorskú skratku má „Hook.f.“.
Druhý syn známeho botanika William Jackson Hookera a dcéry bankára, Marie Sarah Turnerovej. Od siedmich rokov navštevoval otcove prednášky na Univerzite v Glasgowe. Bol fascinovaný objavmi kapitána Jamesa Cooka. Po štúdiu medicíny sa zúčastnil Antarktickej polárnej expedície kapitána Jamesa Clarka Rossa.
V roku 1845 sa uchádzal o miesto profesora Botaniky na Univerzite v Edinburghu, ale miestni politici uprednostnili Johna Hutton Balfoura. Hooker odmietol napokon miesto pofesora na Univerzite v Glasgowe, ktoré ostalo uvoľnené po Balfourovi. Namiesto toho sa zamestnal v roku 1846 v geologickej prieskumnej spoločnosti (Geological Survey of Great Britain), kde sa venoval paleobotanike s výskumom fosílií na pobreží Walesu. Hoci bol zasnúbený s dcérou botanika Johna Stevens Henslowa, odcestoval na žiadosť svojho otca do Indie za účelom zberu rastlín pre Kew. Jeho otec sa zakrátko stal riaditeľom Kráľovských botanických záhrad v Kew a pomohol mu vydať spis z čias jeho prvej plavby „Botany of the Antarctic Voyages“. Po návrate začal pracovať na rozsiahlom botanickom spise, kde zhromažďoval objavy počnúc Cookom a Menziesom a ďalej zbierky získané posádkou lode Beagle. Na ilustráciách k tomuto dielu pracoval Walter Hood Fitch, ktorý sa stal jedným z najuznávanejších výtvarníkov s témou Botaniky. Tak bol napokon Hookerom zozberaný materiál popísaný v dvoch zväzkoch „Flora Antarctica“ z rokov 1844-1847, ďalej „Flora Novae-Zelandiae“ z rokov 1851-1853 a „Flora Tasmaniae“ z obdobia 1853-1859.
Joseph Dalton Hooker sa okrem Antarktickej expedície v rokoch 1839-1843 zúčastnil na expedícii s Thomasom Thomsonom do Himalájí a Indie v rokoch 1847-1851 („Rhododendrons of Sikkim-Himalaya“), do Palestiny v roku 1860, do Maroka v roku 1871 (popísal rod Welwitschia) a napokon aj do oblastí západného pobrežia Severnej Ameriky v roku 1877, ktorú viedol Asa Gray a z ktorej Hooker zabezpečil približne tisíc kusov herbárových položiek.
Známa je aj dlhoročná korešpondencia medzi Hookerom a Darwinom. Darwin napísal, že Hooker „bola jediná duša, ktorá k nemu neustále prechovávala sympatie“. Napokon spolu s Thomasom Henry Huxleyom sa postavili na obranu Darwina po uverejnení jeho diela „On the Origin of Species“.
V roku 1855 sa stal zástupcom a o rok neskôr nahradil svojho otca vo funkcii riaditeľa kráľovských botanických záhrad v Kew. V období oboch získala táto botanická inštitúcia celosvetové renomé.
Jeho najväčšia botanická práca „Flora of British India“ bola vydaná v siedmich zväzkoch od roku 1872. Bol takisto autorom početných vedeckých príspevkov a monografií, napríklad „Student's Flora of the British Isles“ a monumentálne dielo „Genera Plantarum“ z rokov 1860-1883, založené na zberoch rastlín pre Kew a spracovaných spolu s Georgem Benthamom. Je zaujímavé, že Bentham ako botanik-amatér sa stal v Kew jedným z najznámejších botanikov-systematikov 19. storočia. Jeho dielo „The Handbook of the British flora“, ktoré dokončil spolu s Hookerom sa stalo doporučovaným odborným textom po mnoho nasledujúcich desaťročí.
Hooker ešte vo veku 87 rokov publikoval „A sketch of the Vegetation of the Indian Empire“ a pokračoval na projekte svojho otca „Icones Plantarum“.
Zomrel v roku 1911 vo veku 94 rokov a je pochovaný v blízkosti Royal Botanic Gardens Kew.
V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín, ktoré popísal alebo boli po ňom pomenované tieto:
Juniperus occidentalis Hook.f.
Berberis hookeri Lem.
Pieris floribunda /Pursh/ Benth. & Hook.f.
Rhododendron triflorum Hook.f.
Zdroj
Joseph Dalton Hooker. http://de.wikipedia.org/wiki/Joseph_Dalton_Hooker (2010-06-30).
Joseph Dalton Hooker. http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Dalton_Hooker (2010-06-30).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.