Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 3,5 °C
Vietor: V 2,7 m/s

Aktualizované: 27.11.2024 22:36

História počasia

Web kamera

webkamera


Karl Zeyher (1799-1858)

Pridané: am, 2. august 08:07

Karl Ludwig Philipp Zeyher (*2. august 1799 Dillenburg, Nemecko - †13. december 1858 Kapské mesto, Južná Afrika) – botanik a entomológ – tvorca rozsiahlej zbierky rastlín a hmyzu Južnej Afriky. Jeho autorská skratka je „Zeyh.“

Začínal v roku 1816 ako záhradnícky učeň u strýka Johanna Michaela Zeyhera, ktorý bol hlavným záhradníkom vojvodu vo Schwetzingene. Tu stretol Franza Siebera, ktorý ho v roku 1822 presvedčil zberať prírodovedný materiál na ostrove Maurícius. Zber prírodovedného materiálu bolo vtedy dobre vynášajúce zamestnanie. Zeyher ostal v Kapskom meste, Sieber pokračoval ďalej na Maurícius a do Austrálie. V roku 1824 na spiatočnej ceste Sieber vyzdvihol materiál zozberaný Zeyherom, ale nikdy zaň nezaplatil. Zeyher v roku 1825 zberal materiál v oblasti okolo Uitenhage a v roku 1828 v okolí Clanwillam. Zozberaný materiál zasielal strýkovi do Schwetzingenu.

Po návrate Ecklona z Európy do južnej Afriky v roku 1829 sa Zeyher k nemu pridal, ale bádali v rozdielnych oblastiach, Ecklon na východe a Zeyher v severných oblastiach Južnej Afriky.

V rokoch 1831-1832 podnikli obaja expedíciu cez Kaledon do oblastí Cape Agulhas, Swellendam, Drege, Langeberg, Swartberg, pohoria Outeniqua, George a Knysna až po záliv Algoa, odkiaľ sa preplavili so zozberaným materiálom do Kapského mesta.

Ich zbierka sa v Európe rozrástla natoľko, že sa Ecklon rozhodol v roku 1832 vrátiť, aby ju usporiadal. Zeyher ostal a zamestnal sa u lekárnika a botanika Joachima Brehma.

V Hamburgu Ecklon vydal v rokoch 1834 – 1837 tri zväzky „Enumeratio Plantarum Africae Australis“. Jeho pobyt v Európe ukončil požiar skladu, kde zhorela väčšia časť zozberaného materiálu. Na začiatku roku 1838 sa vrátil do Južnej Afriky, ale so zbermi prestal. Zeyher bol z tejto udalosti frustrovaný ale pokračoval v zberoch v oblasti Uitenhage pre Williama Jackson Hookera. Tu zhromaždil veľkú zbierku výrezov dreva domácich drevín a tiež rozsiahly herbár, ktorý bol určený pre Múzeum v Berlíne. Nasledovalo ďalšie nešťastie, keď sa loď na spiatočnej ceste potopila a zozberaný materiál sa stratil.

V rokoch 1840 – 1842 podnikol Zeyher spolu s Josephom Burkem expedíciu do vnútrozemia, z ktorej Burke zaslal obrovskú zbierku živých a mŕtvych živočíchov, suchých rastlín, semien, cibúľ, hľúz a pod.

Na počasť Zeyhera boli pomenované rody Zeyheria Mart. (Bignoniaceae), Zeyherella /Engl./Aubrèv. & Pellegr. (Sapotaceae) a množstvo druhov.

V Arboréte Mlyňany SAV rastie z drevín pomenovaných na jeho počesť Philadelphus coronarius L. 'Zeyheri' (Philadelphus zeyheri Schrad. ex DC.).

 

Zdroj

Carl Ludwig Philipp Zeyher. http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Ludwig_Philipp_Zeyher (2010-08-02).

Joseph Burke II. http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Burke_II (2010-08-02).