Louis Augustin Guillaume Bosc (1759-1828)
Pridané: am, 29. január 07:40
Louis Augustin Guillaume Bosc, Louis-Augustin Bosc d'Antic (*29, január 1759 Paríž, Francúzsko - †10. júl 1828 Paríž, Francúzsko) – francúzsky botanik, pomológ a entomológ. Autorskú skratku má „Bosc“.
Bol synom lekára a chemika. Študoval na Univerzite v Dijone, kde boli jeho kolegami napríklad botanik Jean-Francois Durande a chemik Louis-Bernard Guyton-Morveau.
Neúspešne sa pokúsil vstúpiť do armády, neskôr pracoval v poštových službách. Popri tom navštevoval prednášky z botaniky, ktoré viedol Antoine-Laurent de Jussieu. Tu sa spoznal botanikmi ako René Desfontaines a Pierre Marie Auguste Broussonet. Tieto prednášky navštevoval aj entomológ Johan Christian Fabricius.
Bosc stál v roku 1787 pri založení prvej Linného spoločnosti na svete, Société linnéenne de Paris, spolu s prírodovedcami ako André Thouin, Pierre Marie Auguste Broussonet, Aubin-Louis Millin de Grandmaison a Pierre Willemet. Spoločnosť však bola rozpustená o už o dva roky, v roku 1789.
Bosc mal prístup do vysokej politiky, ktorý mu uľahčili priatelia z čias štúdií, najmä Jean Marie Roland, ktorý bol sa stal ministrom vnútra za panovania Ludovíta XVI. V roku 1793, keď Roland upadol do nemilosti a skrýval sa v lesoch pri Montmorency, Bosc sa tu zoznámil s viacerými politikmi. Jeden z nich, vychovávateľ Rolandovej dcéry, Louis-Marie de La Révellière-Lèpeaux, mu pomohol vycestovať do Spojených štátov amerických, najskôr ako vicekonzulovi do mesta Wilmington v roku 1797 a neskôr ako konzulovi v roku 1798 do New Yorku.
Po návrate do Francúzska dostal Bosc odporúčanie od prírodovedca Georgesa Cuviera pracovať pre záhrady vo Versailles. Tu zhromaždili svoje zbierky okrem neho viacerí prírodovedci ako Fabricius, Antoine Guillaume Olivier, François Marie Daudin, Pierre André Latreille a de Lacepède.
V roku 1806 bol Bosc zvolený za člena Akadémie vied, v sekcii vidieckého hospodárstva a v roku 1825 nahradil André Thouina vo funkcii predsedu záhradníckej sekcie Prírodovedného múzea v Paríži. Zomrel však už o tri roky.
Jeho prínos v prírodných vedách a agronómii je veľký. Významne prispel v rokoch 1801-1802 do viaczväzkového vedeckého diela „Suites à Buffon“, ktoré editoval René Richard Louis Castel, ďalej do rozsiahleho, 36 zväzkového slovníka „Nouveau Dictionnaire d'histoire naturelle appliquée aux arts, principalement à l'agriculture, à l'économie rurale et domestique“, ktorý zostavili Jean-Francois-Pierre Deterville a Sonnini de Manoncourt v rokoch 1816-1819 a taktiež do 16 zväzkovej agronomickej príručky „Nouveau Cours complet d'agriculture théorique et pratique“ z rokov 1821-1823. Bosc pomohol vydať aj prácu „Théâtre d'agriculture“, ktorej autorom bol pedológ Olivier de Serres.
Jeho zbierky hmyzu sú umiestnené v Prírodovednom múzeu v Ženeve, Prírodovednom múzeu v Paríži a v Prírodovednom múzeu v Londýne.
Na jeho počesť bol nazvaný rod Boscia (Capparaceae) a niekoľko druhov rastlín a hmyzu. Jeho meno nesie aj dodnes populárna odroda hrušky, Boscova fľaška.
V Arboréte Mlyňany SAV rastie z drevín ktoré zaradil Crataegus flabellata /Bosc/ K.Koch.
Zdroj
Louis Augustin Guillaume Bosc. http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Augustin_Guillaume_Bosc (2011-01-29).
Louis Augustin Guillaume Bosc. http://de.wikipedia.org/wiki/Louis_Augustin_Guillaume_Bosc (2011-01-29).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.