Nepriame delenie rastlinných buniek - nevyhnutná podmienka vzniku samčích a samičích gamét
Pridané: am, 27. marec 07:11
S nástupom teplého jarného počasia sa začínajú rastliny okrem iného pripravovať na svoj reprodukčný proces. Ten vrcholí v jeseni daného roku - spravidla tvorbou semien. Súčasťou tohto procesu je vznik samčích gamét (pohlavných buniek) mikrospór vznikajúcich v procese zvanom mikrosporogenéza a samičích gamét makrospor vznikajúcich v procese makrosporogenéza.
Rozlišujeme dve základné delenia buniek resp. ich jadier a to priame - amitóza, typická pre primitívnejšie formy života a nepriame. Medzi nepriame delenie buniek resp. ich jadra patrí redukčné delenie nazývané meióza a mitotické delenie, pri ktorom sa neredukuje počet chromozómov a je typické pre somatické (telové) bunky .
Pre pochopenie procesov vzniku samčích a samičích pohlavných buniek pri rastlinách, ktoré vám chceme predostrieť v nasledovných častiach aktualít zverejňovaných na stránkach AM SAV, je dôležité na úvod vysvetliť dva spôsoby nepriameho delenia jadier. Tie sú základom vzniku buniek s haploidným počtom chromozómov, čo je dôležité pre zachovanie (za normálnych okolností - vo väčšine prípadov) stálej ploidity rastlinného organizmu.
Rozdiely medzi mitiozou a meiózou (stručne)
MITÓZA MEIÓZA
-dcérska bunka gen. Zhodná s materskou - nezhodná
- cytokinéza 1x - cytokinéza 2x
- vznik 2 x 2n buniek - vznik 4 x 1n buniek
- delia sa aj diplodné aj haploidné bunky - len diploidné a viac ploidné
Meióza alebo meiotické (redukčné) delenie je typ bunkového delenia, počas ktorého dochádza k produkcii buniek so zredukovaným počtom chromozómov (2n → n, 4n → 2n), čo je základný proces umožňujúci pohlavné rozmnožovanie. Tieto bunky (gaméty) po určitej dobe splývajú s ďalšou vhodnou gamétou a sú základom budúcej generácie.
Meiózu možno charakterizovať ako dve po sebe nasledujúce mitotické delenia, pri ktorých dochádza len jeden raz k replikácii DNA. Prvé z nich sa označuje ako heterotypické, druhé ako homeotypické - veľmi podobné mitotickému deleniu (bez redukcie počtu chromozómov). Svojim priebehom sa zásadne neodlišuje od mitózy, má však niekoľko dôležitých charakteristických odlišností. Po oplodnení každá bunka získava jednu kópiu materského a otcovského chromozómu.
Meiózu prvýkrát objavil v roku 1876 nemecký biológ Oscar Hertwig vo vajíčkach morskej ježovky. V roku 1883 ju na chromozómovej úrovni popísal belgický zoológ Edouard van Beneden vo vajíčkach jedného druhu hlístovca.
Interfáza
Interfáza predstavuje interval medzi koncom jednej a začiatkom druhej mitózy resp. meiozy.
Interfázu možno rozčleniť na 3 obdobia - fázy:
-
G1-fáza (postmitotická)
- predstavuje začiatok prípravy delenia jadra a celej bunky
- vytvára sa zásoba nukleotidov, bielkovín, syntetizuje sa RNA -
S-fáza (syntetická)
- replikuje sa DNA - zdvojnásobenie množstva DNA v jadre
- na konci fázy má každý chromozóm 2 identické chromatídy
- ďalšia syntéza RNA -
G2-fáza (postsyntetická, predmitotická)
- predstavuje ukončenie interfázy
- pokračuje syntéza RNA a bielkovín (súčasť mitotického aparátu)
- za normálnych okolností je táto fáza najkratšia
Pokračovanie nabudúce !
Spracoval: RNDr. Martin Galgóci, Ph.D.