Pierre Jean Marie Delavay (1834-1895)
Pridané: am, 28. december 09:17
Pierre Jean Marie Delavay (*28. december 1834 Les Gets, Abondance en Haute-Savoie, Francúzsko - †31. december 1895 Kunming, Yunnan, Čína) – francúzsky misionár-jezuita a botanik. Autorskú skratku má „Delavay“.
Vyrastal na úpätí francúzskych Álp, kde mu učarovalo príroda hôr a čoskoro aj botanika. Ako jezuita bol v roku 1867 poslaný na misiu do Číny. Začal pracovať najprv v provinciách Guangdong a Shaanxi. Zozberané položky rastlín odovzdával na britský konzulát v Kantone, kde pôsobil Henry Fletcher Hance, ktorý ich následne odosielal do Anglicka.
V roku 1881 odcestoval do Francúzska, kde sa stretol s misionárom a botanikom pôsobiacim v Číne Davidom Armandom, ktorý ho presvedčil zberať rastliny pre Prírodovedné múzeum v Paríži, kde by ich botanicky zatriedil botanik Adrien Franchet.
Po návrate do Číny pôsobil v rokoch 1882-1891 provincii Yunnan, ktorá je považovaná z botanického hľadiska za najbohatšiu v Číne. Cestoval a botanizoval sám, bez doprovodu nosičov a stráže. Niekoľkokrát vystúpil na najvyššie končiare v tejto provincii a zozberal tu napríklad viaceré nové druhy rododendronov.
Delavay v roku 1886 vážne ochorel a v roku 1891 sa vrátil do Francúzska. S podlomeným zdravím, ale na vlastnú žiadosť, vycestoval v roku 1894 späť do Číny, opäť do provincie Yunnan.
Vo februári roku 1895 prišiel do Kunmingu a celý rok strávil botanizovaním v jeho okolí. Balil a odosielal zásielky rastlín takmer do svojej smrti, 31. decembra 1895.
Adrien Franchet, botanik v Prírodovednom múzeu v Paríži, zhodnotil veľký význam botanickej práce a zbierok rastlín, ktoré Delavay zhromaždil. Tie rátali okolo 100 tisíc herbárových položiek a asi 7300 zaslaných položiek živých rastlín. V tomto množstve bolo introdukovaných asi 3500 druhov z čoho bolo asi 2500 dovtedy neznámych.
Adrien Franchet takisto vydal popisy rastlín, ktoré zozberali v Číne Armand David a neskôr Pierre Jean Marie Delavay. Dvojzväzková práca s krásnymi ilustráciami „Plantae Davidianae“ z rokov 1883-1889 a trojzväzková publikácia „Plantae Delavayanae“ z rokov 1889-1890 obom zabezpečila významné miesto v dejinách botaniky.
Udivujúce je najmä to, že Delavay botanizoval vždy sám, bez nosičov a strážcov, a to aj počas lokálnych nepokojov. Pri botanizovaní viackrát prišiel o zhromaždené zbierky, raz dokonca o zbierku približne 1200 herbárových položiek, ktorá bola zničená dlhotrvajúcim daždivým počasím.
Herbárové položky a zozberané vzorky boli precízne zaznamenané a označené štítkom, ktorý obsahoval všetky potrebné údaje o lokalite, vlastnostiach terénu, nadmorskej výške, opisu celej rastliny dokonca vrátane koreňov. Rastliny z kolekcií semien, ktoré Delavay zaslal do Francúzska rastú ešte dnes napríklad v Botanickej záhrade v Paríži a v Arboréte des Barres. Bohužiaľ, Delavay zasielal z dôvodov veľkého množstva semien rôznych druhov len malé vzorky semien pre ďalšie množenie, preto introdukcia rastlín z jeho zberov nebola úspešná natoľko, ako veľké zbery semien ktoré zozberali neskôr v týchto oblastiach napríklad Frank N. Meyer, George Forrest alebo Ernest Henry Wilson.
Na jeho počesť bol pomenovaný rod Delavaya Franchet (Sapindaceae) a mnoho druhov.
Z drevín ktoré Delavay v Číne zozberal alebo boli pomenované na jeho počesť rastú v Arboréte Mlyňany SAV Ligustrum delavayanum Hariot, Philadelphus delavayi L.Henry a Rhododendron yunnanense Franch.
Zdroj
Pierre Jean Marie Delavay. http://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Marie_Delavay (2010-12-28).
Pierre Jean Marie Delavay. http://de.wikipedia.org/wiki/Pierre_Jean_Marie_Delavay (2010-12-28).
Pierre Jean Marie Delavay. http://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_Jean_Marie_Delavay (2010-12-28).
Père Jean Marie Delavay. [online]. 2010. PlantExplorers.com. [cit.28.12.2010]. Dostupné na internete: http://www.plantexplorers.com/explorers/biographies/french-missionaries/pere-jean-marie-delavay.htm
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.