Thomas Nuttall (1786-1859)
Pridané: am, 7. január 06:53
Thomas Nuttall (*5. január 1786 Long Preston, North Yorkshire, Anglicko - † 10. september 1859 Nutgrove, Lancashire, Anglicko) – anglický botanik a zoológ. Autorskú skratku má „Nutt.“.
Pred svojím odchodom do Ameriky pracoval v tlačiarni. Vo Philadelphii sa stretol s botanikom Benjaminom Smith Bartonom, ktorý v ňom podporil záujem o prírodné vedy.
V roku 1810 pricestoval do oblasti Veľkých kanadských jazier, kde sa v roku 1811 pripojil k expedícii, ktorú financoval multimilionár Johann Jacob Astor. Viedol ju dobrodruh William Price Hunt a jej cieľom bolo nájsť najrýchlejšiu cestu do Astorie v Oregone. K expedícii sa pridal aj John Bradbury, ktorý zberal rastliny pre Botanickú záhradu v Liverpoole. Viaceré položky zozberané počas tejto expedície však boli zničené.
Pred vypuknutím vojny medzi medzi veľkou Britániou a Amerikou sa Nuttall vrátil do Londýna a triedil svoje zbierky.
V roku 1815 sa vrátil do Ameriky, kde v roku 1818 vydal prácu „The Genera of North American Plants“. V období rokov 1818-1820 botanizoval v štáte Arkansas. Po návrate do Philadelphie publikoval prácu „Journal of Travels into the Arkansas Territory during the year 1819“.
V roku 1825 sa stal kurátorom v Botanickej záhrade na Harvardovej univerzite. V rokoch 1832-1834 vydal prácu z ornitológie „Manual of the Ornithology of the United States and of Canada“.
V roku 1834 sa svojho postu v botanickej záhrade vzdal a pripojil sa k expedícii, ktorú viedol Nathaniel Jarvis Wyeth. Účastníkom expedície bol aj prírodovdec John Kirk Townsend. Expedícia viedla cez oblasti štátov Kansas, Wyoming a Utah k pobrežiu Tichého oceánu. Nutall sa napokon preplavil až na Havajské ostrovy.
V roku 1835 botanizoval v oblasti pacifického severozápadu, v oblastiach ktoré pred ním precestoval David Douglas.
V období 1836-1841 Nuttall pracoval pre Akadémiu prírodných vied vo Philadelphii a počas tohto obdobia spracoval svoje príspevky k práci „Flora of North America“, ktorú vydali Asa Gray a John Torrey.
V roku 1841, predtým ako sa vrátil do Anglicka, vydal prácu „North American Sylva: Trees not described by F.A. Michaux“.
V záveti jeho strýka, ktorý mu odkázal svoj majetok, bola vôľa aby Nuttall strávil v Anglicku aspoň deväť mesiacov v roku.
Na jeho počesť bolo nazvaných viacero druhov rastlín a živočíchov. V Arboréte Mlyňany SAV rastú z drevín ktoré Nuttall zaradil
Abies lasiocarpa /Hook./ Nutt.,
Amorpha californica Nutt.,
Mahonia aquifolium /Pursh/ Nutt. a
Rubus parviflorus Nutt.
Zdroj
Thomas Nuttall. http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Nuttall (2011-01-05).
Thomas Nuttall. http://de.wikipedia.org/wiki/Thomas_Nuttall (2011-01-05).
TÁBOR, I. – TOMAŠKO, I.: Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany. Arborétum Mlyňany, 1992. 118 pp.