"Zasaď si svoj strom 2024" v Arboréte Mlyňany
Pridané: pm, 22. október 15:21
Život človeka je od nepamäti spätý so stromami. Ľudia mnohými spôsobmi využívali, ale stále aj využívajú produkty stromov, či už sa jedná o drevo, rôzne oleje, živice, farbivá (lavzónia farbiarska), vlákna (niekoľko druhov rafií). Obsahujú tiež mnoho látok, ktoré používame na liečenie, ako aj koreniny, ktorými si ochucujeme jedlá (javor cukrový – javorový sirup, škoricovník). Či už rastú jednotlivo, alebo ako súčasť lesov, sú podstatnou časťou zemských ekosystémov a tým že prijímajú oxid uhličitý a produkujú kyslík sú nevyhnutné pre výmenu plynov v atmosfére a udržanie zdravia planéty. Pre stromy je najdôležitejšou časťou života jeho začiatok, keď sú ukryté vnútri semena. Kým dorastú na dospelé jedince trvá to desiatky rokov, niektoré prežijú aj stovky rokov, ale poznáme aj druhy ktorých život trvá aj tisícky rokov – napríklad sekvojovec mamutí z Kalifornie známy pod menom Generál Sherman, ktorého vek sa odhaduje na 2500 rokov a hmotnosť na 5 500 ton.
Ľudia vďaka týmto úžasným vlastnostiam stromov začali na stromy pozerať s vďakou a úctou. V roku 1872 v Spojených štátoch amerických novinár J. Sterling Morton, ktorý bol hlboko presvedčený o dôležitosti stromov pre životné prostredie, inicioval prvú oslavu Dňa stromov. Jeho vízia spočívala v tom, že výsadba stromov pomôže zlepšiť kvalitu ovzdušia, pôdy a celkovo životného prostredia.
Je celkom prirodzené, že si Medzinárodný deň stromov pripomíname aj v najväčšom slovenskom arboréte - Arboréte Mlyňany, ktorého zbierky tvoria cudzokrajné prevažne vždyzelené dreviny. Oslávili sme ho spolu s deťmi z MŠ z Nevidzian, zo ZŠ z Michala nad Žitavou, zo ZŠ Š. Moysesa z Tesárskych Mlýňan a zo ZŠ Robotnícka 25, Zlaté Moravce počas podujatia "Zasaď si svoj strom".
Podujatie "Zasaď si svoj strom" organizujeme od roku 2016 v Arboréte Mlyňany v spolupráci s občianskym združením Priateľ Arboréta Mlyňany a Lesmi SR, š. p.. Deťom sme ukázali z akých malých rastliniek vyrastú veľké stromy. Naučili sme ich správne zasadiť sadeničku stromčeka, poskytli sme im všetky potrebné informácie o ich pestovaní a starostlivosti. Deti si sadeničku zobrali domov a ich úlohou je starať sa o ňu. V tvorivej dielni si deti rozšírili svoje vedomosti o prírode prostredníctvom zábavného kvízu. Následne sme sa pustili do výroby vlastných kľúčeniek, ktoré si deti ozdobili podľa vlastnej fantázie. Aj týmto zážitkovým podujatím chceme prispieť k vytváraniu vzťahu našich najmladších k stromom a prehlbovaniu ich záujmu o prírodu ako takú.
Za správnosť textu zodpovedá Mgr. Sylvia Straková